27 lipca 2015

Szkła kontaktowe - czy są skuteczne?

Współcześnie okulary nie są jedynym sposobem korygowania wad wzroku. Od jakiegoś czasu na rynku, można znaleźć szkła kontaktowe, które są wspaniałą alternatywą szczególnie dla tych osób, które borykają się z wadą wzroku, a w tradycyjnych szkłach czują się niezbyt komfortowo.szkła kontaktowe

Największą zaletą soczewek jest fakt, iż są one w stanie skorygować każdą chorobę wzroku jak choćby krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy też wady, które pojawiają się wraz z wiekiem. Jak działają szkła kontaktowe? Sposób ich działania, jest analogiczny do funkcjonowania okularów, z tym, że soczewki kontaktowe są praktycznie niewidoczne. Wybór odpowiednich szkieł, zależny jest od wady wzroku, bowiem w przypadku oczu nadwzrocznych, dalekowzrocznych stosuje się szkła skupiające. Jeśli mamy do czynienia z okiem krótkowzrocznym, to musimy zastosować soczewki rozpraszające.

Dalekowzroczność to zjawisko, w którym aparat łamiący jest zbyt słaby w proporcji do długości gałki ocznej. Niewyraźny, zamazany obraz jest zaś wynikiem, procesu w którym wpadające promienie łamią się poza zasięgiem siatkówki. Środkiem naprawczym są w tym przypadku nałożone na rogówkę szkła skupiające (tzw. plusy), które stwarzają dodatkowe załamanie światła, przez co aparat łamiący zostaje wzmocniony. Istotną kwestią jest tu również moc, która z kolei zależna jest od wielkości wady wzroku.

szkła kontaktowe a okularyKrótkowzroczność wymaga zastosowania soczewki rozpraszającej, ponieważ przyczyną zamazanego obrazu, który znajduje się w dużej odległości, jest aparat łamiący oka ma zdecydowanie większą siłę, w stosunku do długości gałki ocznej, wynikiem czego promienie świetlne przecinają się przed siatkówką. Soczewka rozpraszająca (tzw. minus), koryguje wadę poprzez równoległe rozproszenie promieni słonecznych, które w połączeniu z siłą aparatu, tworzą na siatkówce wyraźny obraz. Jeśli wybraliśmy już szkła kontaktowe, należy pamiętać o specjalnej ich higienie i pielęgnacji, ponieważ te aspekty są niezwykle ważne dla zdrowego wzroku.