29 czerwca 2015

Dla kogo soczewki progresywne?

Użycie soczewek progresywnych będzie polecane przede wszystkim takim osobom, które potrzebują widzieć z różnych odległości. Dzięki temu wyeliminuje się potrzebę stosowania większej ilości par okularów.

soczewki progresywneNajwygodniejsze będą one dla osób w wieku powyżej 40 lat ponieważ wtedy jest problem z akomodacją na przedmioty, które są w bliskiej odległości. Może to być spowodowane zmęczeniem dwóch mięśni, które będą zmieniać kształt w czasie czytania. Okulary, które mają użyte soczewki progresywne tak naprawdę nie korygują widoczności z jednego poziomu tak jak zwykłe szkła korekcyjne, ponieważ są realizowane przede wszystkim w innej technice szlifowania. Korzyścią będzie na pewno to, że pozwalają one na widzenie zarówno na odległość jak i z bliska. Nie trzeba zmieniać okularów do czytania i zwykłego patrzenia. Jednocześnie będą one się ładnie prezentować ponieważ nie będzie tutaj takiego podziału jaki znajduje się w soczewkach dwuogniskowych. Zawsze ostateczna decyzja jakie okulary wybrać będzie zależeć od osoby, która zdecyduje się je kupić. Jeśli nie jesteśmy przekonani możemy zdecydować się na dwie pary: do patrzenia w dal i do czytania.

Na co zwrócić uwagę przy pierwszym noszeniu okularów z progresywnymi soczewkami?

okulary progresywneJeśli użyje się soczewek progresywnych widoczność nie będzie tak dobra jak przy okularach jednoogniskowych. Ważne będzie więc patrzenie przed dobrą strefę. Na początku warto się zdecydować obracanie głowy w kierunku patrzenia. Nie warto patrzeć kącikiem ponieważ będziemy się męczyć. Zawsze trzeba trochę czasu, by wypracować sobie sposób patrzenia.

Okres adaptacji

Do takich okularów trzeba się przyzwyczaić ponieważ są to tak naprawdę trzy rodzaje różnych okularów w jednym i można przez nie patrzeć przez cały dzień. Najczęściej na dobrą adaptację trzeba poczekać kilka tygodni.

Co oznacza ADD?

Termin addycja jest wykorzystywany do soczewek progresywnych i będzie między innymi oznaczał jaka jest różnica między okularami do czytania i patrzenia w dal. Jest to ważna wielkość, by wiedzieć jak oszlifować poszczególne segmenty widzenia.