1 lipca 2015

Jak dobrać, pielęgnować i zakładać soczewki kontaktowe?

Dobór soczewek kontaktowych

dobór soczewek kontaktowychDobieraniem soczewek kontaktowych zajmują się odpowiedni specjaliści. Jeśli musimy wybrać pierwsze soczewki dla siebie trzeba to zrobić u okulisty. Zmiana soczewek również powinna być z nim konsultowana. W trakcie wizyty będzie prowadzone badanie kwalifikacyjne, które ma za zadanie dobranie odpowiednich soczewek dla danej osoby. Wtedy też lekarz będzie nam pokazywał jak o soczewki dbać i jak je zakładać. Trzeba oczywiście ustalić wizytę, po jakimś czasie, by sprawdzić jak soczewki są noszą. Jeśli wszystko jest w porządku kolejne wizyty są już umawiane co jakiś okres czasu.

Pielęgnacja

Dbanie o soczewki kontaktowe nie będzie nam zajmowało szczególnie dużo czasu. Te o charakterze jednodniowym można wieczorem po prostu wyrzucić. Gdy wybieramy soczewki, które mają być systematycznie wymieniane należy je wieczorem wyczyścić i dezynfekować. Można do tego stosować specjalny płyn, który powinien nam przepisać okulista. Czyszczenie soczewki będzie bardzo proste. Wystarczy ją umieścić w dłoni, wlać kilka kropel płynu i lekko pocierać. Następnie należy umieścić obie soczewki w pojemniczku, gdzie znajduje się specjalny świeży płyn. Oczywiście przy soczewkach zawsze warto mieć przy sobie płyn nawilżający do oczu, dzięki temu usunie się podrażnienia spowodowane pyłem, kurzem czy suchym powietrzem.

Jak zakładać soczewki?

zakładanie soczewekW czasie pierwszej wizyty te soczewki, które będą dla nas dobrane założy specjalista. Po kilkunastu minuta będziemy musieli określić czy wszystko jest ok oraz czy nas nie uwierają. Wtedy też powinien nas nauczyć jak zakładać soczewki. Zaczyna się od prawego oka. Wyjmujemy soczewkę z opakowania opuszkiem palca i podnosimy na wysokość oczu patrząc czy nie jest wywinięta, musi mieć kształt półkolisty. Podciągamy górną powiekę a odciągamy w dół dolną i palcem wskazującym kładziemy soczewkę na oku, potem zabieramy palce i staramy się mrugnąć. By ją wyciągnąć trzeba ją posunąć do tyłu i lekko szczypnąć kciukiem oraz palcem wskazującym.