4 lipca 2015

Jakie wady wzroku korygują soczewki kontaktowe? Jakie wybrać?

W ofercie soczewek kontaktowych znajdziemy takie, które korygują i krótkowzroczność i dalekowzroczność oraz problemy ze starczowzrocznością czy astygmatyzmem.

soczewki kontaktoweTrzeba jednak pamiętać, że soczewki wymagają regularnej zmiany w zależności od tego, na jaki zakup się zdecydujemy mogą być jednodniowe, tygodniowe czy miesięczne. Na indywidualne zamówienie przygotowuje się nawet soczewki kwartalne czy roczne. Co ciekawe, prowadzone badania pokazują, że ludzie, którzy korzystają z soczewek mają lepsze samopoczucie i samooceną niż w czasie, gdy korzystali z okularów.

Jakie soczewki wybrać?

Doborem soczewek powinien zajmować się bądź to okulista bądź też optometrysta. Najbardziej popularne soczewki miękkie wykonuje się z polimeru, którym jest hydrożel. Po uwodnieniu ten hydrożel staje się miękki i bardziej elastyczny. Od tego jak bardzo jest uwodniony będzie zależeć rodzaj soczewki. Stopień uwodnienia może być na poziomie do 75%. Obecnie sprzedaje się soczewki miękkie, które mogą mieć charakter korekcyjny, leczniczy bądź też kosmetyczny. Oczywiście jednocześnie mogą spełniać zadania korekcyjne jak i kosmetyczne ( zmiana koloru oczu).

Soczewki można również podzielić według tego jak można je nosić. Są soczewki tylko na dzień, soczewki w trybie elastycznym, rodzaje soczewek kontaktowychktóre można co jakiś czas zdejmować czy też soczewki ciągłe, które trzeba nosić np. 30 dni bez wyjmowania. Soczewki twarde są produkowane z materiału, który ma wysoką tlenoprzepuszczalność. Są one trwalsze i ich średnica jest mniejsza niż w przypadku soczewek miękkich. Ich wadą jest to, że oczy będą się do nich długo przyzwyczajać. Dlatego też nie wszystkim takie soczewki będą odpowiadać i można się w nich nieco męczyć.