19 sierpnia 2022

Czy ludzie krótkowzroczni są mądrzejsi?


Kiedy myślisz o archetypie intelektualisty, kto przychodzi ci na myśl? Może Stephen Hawking lub Noam Chomsky, oczy wytężone nad stertami książek i tablicami pokrytymi notatkami. Albo Woody Allen lub Malcolm Gladwell, inteligentni ludzie, którzy cenią sobie bardziej swój mózg niż cechy fizyczne.

Co łączy ich wszystkich? Wszyscy noszą okulary, a z lepszych lub gorszych powodów od dawna kojarzymy inteligencję z okularami. Kto nie powiedział przyjacielowi, że dzięki nowej parze okularów wygląda "mądrzej"? Albo żeby na pewno założył okulary na rozmowę o pracę, bo dzięki temu będzie wyglądał "bardziej inteligentnie"?

Czy istnieje jednak naukowa korelacja pomiędzy inteligencją danej osoby a krótkowzrocznością? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta; związki nigdy nie zostały dobrze zrozumiane, a wcześniejsze wyniki są często sprzeczne.

Związek między krótkowzrocznością a IQ

Stwierdzono, że wyższy odsetek studentów uniwersytetów na całym świecie jest krótkowzroczny niż wśród ogółu populacji. Liczne badania analizowały te korelacje przez ostatnie kilka dekad. Wcześnie naukowcy postawili hipotezę, że zwiększone czytanie, jak również "wizualna eksploracja bliskiego otoczenia" od urodzenia sprzyjają krótkowzroczności w późniejszym okresie życia. Inna teoria mówi, że uszkodzenie płata potylicznego w mózgu może powodować nadmierną kompensację w płacie czołowym. Nie ma jednak powszechnie uzgodnionej przyczyny tego związku, nawet jeśli dane naukowe udowodniły, że osoby z krótkowzrocznością mają wyższe IQ w porównaniu z osobami z nadwzrocznością (dalekowzrocznością).

Inny sposób patrzenia na związek jest psychologiczny. Ponieważ nic w oddali nie rozprasza osoby z krótkowzrocznością, osoba ta, hipotetycznie, miałaby mniej rozproszeń i łatwiej byłoby jej się skupić. Osoba z obniżoną funkcją oczu inaczej odtwarza również wydarzenia. Ponieważ ludzie i przedmioty mogą wydawać się niewyraźne, mózg tworzy cechy bardziej na podstawie danych z pamięci niż obiektów stojących tuż przed osobą. Wreszcie, wiele badań wykazało, że dzieci krótkowzroczne i dorośli bez podwyższonego IQ mają największe sukcesy akademickie. Dlaczego. Okazało się, że osoby z krótkowzrocznością są mniej skłonne do podejmowania ryzyka. Przypisuje się to temu, że ponieważ dzieci krótkowzroczne i dorośli nie widzą w oddali, starają się bardziej odnieść sukces, aby uniknąć jakiegokolwiek ryzyka.

Stereotyp okularów

Muszę zaznaczyć, że żaden z tych związków przyczynowo-skutkowych, o których właśnie wspomniałem, nie jest jednoznaczny, nawet jeśli badania nadal wyskakują co kilka lat, i myślę, że tajemnica związku jest tym, co przyciąga większość badaczy. Podczas gdy badanie może przewidzieć odsetek osób krótkowzrocznych w grupie o danej inteligencji i wykształceniu, naukowcy nadal nie byli w stanie udowodnić, czy krótkowzroczność powoduje inteligencję, czy też odwrotnie. Jak wynika z izraelskich badań przeprowadzonych w 1987 roku, "Nie można mieć wątpliwości co do realności korelacji między krótkowzrocznością a sprawnością intelektualną ... potrzebne są dalsze badania, aby wyjaśnić naturę tego związku."

Bez względu na to, czy zostanie to udowodnione czy nie, kulturowy stereotyp okularów związanych z inteligencją jest zakorzeniony w dzisiejszym społeczeństwie. W badaniu przeprowadzonym w 2008 roku na Ohio State University osiemdziesięciu dzieciom w wieku od sześciu do dziesięciu lat pokazano zdjęcia zarówno dzieci z bespektaklami, jak i tych o prostych rysach i poproszono je o ocenę atrakcyjności, wyników sportowych oraz tego, czy będą dobrymi przyjaciółmi. Ponad 66 procent dzieci stwierdziło, że dzieci noszące okulary są inteligentniejsze.

Stereotyp nie kończy się na dzieciach. W badaniu przeprowadzonym w 2009 roku przez Essilor of America wśród 3000 ankietowanych osób dorosłych 40 procent przyznało, że okulary sprawiają, że ludzie wyglądają na mądrzejszych, a 74 procent kojarzy osoby z okularami z zawodem bibliotekarza (na drugim miejscu znaleźli się nauczyciele - 71 procent).

Trudno jest odrzucić twierdzenie, że ludzie krótkowzroczni są inteligentniejsi, jako fałszywe, ale też niewiele jest dowodów na to, że tak jest. Uważam, że stereotyp ten będzie się utrzymywał jeszcze przez wiele lat, a może kiedyś zostanie udowodniony przez naukę.