26 sierpnia 2022

Suche oczy? Lek na zapalenie stawów może przynieść ulgę


Czy suche oczy krępują twój styl? Nie jesteś sam. Wiele osób cierpi na tę przypadłość, często spowodowaną niską produkcją łez. Na szczęście jednak, pewna ulga może być już w drodze. Ostatnie badanie wykazało, że anakinra (znana również pod nazwą handlową Kineret), lek przepisywany zwykle na reumatoidalne zapalenie stawów, znacząco zmniejszyła objawy suchego oka. Po przerwaniu badania, osoby, które doświadczyły ulgi, zauważyły, że ich dawne objawy suchego oka powróciły, co wskazuje, że lek był rzeczywiście skuteczny.

Co więcej, uczestnicy badania nie zgłaszali żadnych poważnych skutków ubocznych.

Badanie jest wstępne, jednak będziemy musieli poczekać na dalsze badania, zanim anakinra zostanie zatwierdzona do leczenia suchego oka. Tymczasem, oto kilka wskazówek dotyczących zarządzania objawami suchego oka:

  • Wykonaj badanie wzroku: Suche, swędzące oczy mają wiele przyczyn, więc dobrze jest zwrócić się do lekarza, aby zidentyfikować przyczynę dyskomfortu. W niektórych przypadkach objawy mogą być wynikiem poważnego zaburzenia autoimmunologicznego lub innej choroby, która może mieć wpływ nie tylko na oczy. Wczesna diagnoza tych schorzeń jest bardzo ważna, więc nie wahaj się skorzystać z pomocy. W zależności od przyczyny suchości oczu, Twój okulista może przepisać różne sposoby leczenia, które mogą obejmować smarujące wkładki do oczu, antybiotyki lub przeciwzapalne krople do oczu. Inne opcje obejmują operację na Twoich kanalikach łzowych lub noszenie specjalnych soczewek kontaktowych.

Przestrzeganie zasad higieny oczu, takich jak staranne usuwanie makijażu i stosowanie kropli do oczu niezawierających konserwantów, może czasem zmienić wygląd i samopoczucie oczu.

Rób przerwy podczas wykonywania czynności, które mogą powodować zmęczenie i podrażnienie oczu, takich jak praca przy komputerze.

Wybierając okulary przeciwsłoneczne lub okulary na receptę, należy szukać takich, które w znacznym stopniu pokrywają okolice oczu: Dobrą opcją mogą być oprawki Zenni w "stylu sportowym".