13 lipca 2015

Soczewki kontaktowe: najpopularniejsze fakty i mity

 

Soczewki wiążą się z bardzo dużym wydatkiemsoczewki - fakty i mity

Tak naprawdę soczewki będą kosztować mniej niż nam się wydaje. Obecnie postęp technologiczny doprowadził do tego, że mamy w sprzedaży wiele różnych soczewek, które są ciągle udoskonalane. W zależności od tego jakie soczewki się nosi i jak często się je wymienia można za nie płacić dziennie tyle co za gazetę a więc wydatek nie będzie szczególnie duży.

soczewki kontaktoweSoczewka może się przemieścić za gałkę oczną

To fizycznie niemożliwy stan rzeczy, by soczewka przesunęła się za oko. Może się znajdować tylko i wyłącznie pod powieką, jeśli ulegnie przesunięciu. Oko ma specjalną barierę ochronną, która będzie pokrywać przednią cześć gałki ocznej i ta bariera zawija się zarówno pod dolną jak i górną powiekę i soczewka nie może się przesunąć.

Nosząc soczewki kontaktowe nie można mieć makijażu

Oczywiście, że można, tylko trzeba pamiętać o kolejności dokonywanych czynności. Najpierw nakłada się soczewki, potem robi się makijaż natomiast w odwrotną stronę najpierw wyciągamy soczewkę a potem zmywamy makijaż. Jeśli stosuje się jakieś aerozole takie jak lakier do włosów to wystarczy zamknąć oczy, by cząsteczki nie dostały się na soczewkę i się do niej nie przykleiły.

Im wyższe uwodnienie soczewek kontaktowych, tym więcej przepuszczają tlenu

Takie przekonanie jest bardzo popularne, ale błędne. Przede wszystkim nowoczesne soczewki są przygotowane tak, że przepuszczają więcej tlenu, ale mają w sobie mniej wody niż te tradycyjnie produkowane.

Nie mogę nosić soczewek kontaktowych ponieważ mam astygmatyzm

Oczywiście, w przeszłości nie było soczewek, które pozwoliłyby korygować astygmatyzm ale obecnie są już one dostępne. Wprowadzone innowacje zmieniły ten stan rzeczy. Astygmatyzm nie będzie więc barierą, jeśli chodzi o noszenie soczewek kontaktowych.

soczewki kontaktoweJestem za stary, aby zacząć nosić soczewki kontaktowe

To nonsens, ponieważ każdy niezależnie od wieku może nosić soczewki kontaktowe a ograniczeniem mogą być jedynie przeciwwskazania, ale nie zależy to w żadnym wypadku od wieku.