22 czerwca 2021

Soczewki kontaktowe na Halloween mogą być przerażające dla Twoich oczu

Nic tak nie dopełnia kostiumu na Halloween jak para teatralnych soczewek kontaktowych. Ale bez względu na to, czy wybierasz jaskrawo zielone oczy czarownicy, czy świecące w ciemności kocie oczy, nigdy nie kupuj soczewek bez recepty i odpowiedniego dopasowania przez okulistę. Brak wizyty u okulisty może narazić Cię na poważne problemy z oczami, infekcje, a nawet trwałą utratę wzroku.

Ryzyko infekcji

Jedno z badań przeprowadzonych we Francji wykazało, że kostiumowe soczewki kontaktowe były 12 razy bardziej narażone na infekcje oczu niż te, które nosiły tradycyjne soczewki kontaktowe. Wiele z tych typów soczewek twierdzi, że są "uniwersalne" lub "nie wymagają wizyty u specjalisty", ale są to fałszywe stwierdzenia reklamowe. Soczewki, które nie są prawidłowo dopasowane mogą powodować poważne problemy z oczami.

Nielegalnie sprzedawane

Wiele soczewek znalezionych w Internecie lub w sklepach z nowościami nie jest zatwierdzonych przez FDA i są one sprzedawane nielegalnie. Od 2005 roku, FDA sklasyfikowała wszystkie soczewki kontaktowe jako urządzenia medyczne, które mogą być sprzedawane tylko przez licencjonowanych specjalistów. Sprzedawcy, którzy sprzedają soczewki kontaktowe bez recepty mogą zostać ukarani grzywną w wysokości 11 000 dolarów za każde naruszenie.

soczewka

Dostępne dla młodych ludzi

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Cornea, wielu pacjentów cierpiących z powodu powikłań od kolorowych kontaktów to młodzi ludzie, których średnia wieku wynosi 19 lat. Wielu z młodych ludzi, którzy noszą te soczewki, nigdy nie nosiło kontaktów i nigdy nie rozmawiało z okulistą na temat właściwej pielęgnacji i higieny.

Unikaj całkowicie soczewek okrągłych

Soczewki kołowe to soczewki dekoracyjne, które pokrywają większy obszar oka poza tęczówką, tworząc wygląd podobny do postaci z kreskówek Anime. Soczewki te są nielegalne w Stanach Zjednoczonych od 2005 roku. Ponieważ przemysł ten jest nieuregulowany, soczewki te mogły nie zostać odpowiednio zdezynfekowane przed sprzedażą, co czyni je jeszcze większym zagrożeniem dla Twoich oczu.