27 maja 2021

Podwójne widzenie; czy powinienem się martwić?

Co to jest podwójne widzenie?

Podczas gdy niektóre przypadki podwójnego widzenia mogą być urocze, niektóre mogą być zupełnie inne i raczej niepokojące. Podwójne widzenie (diplopia) jest niefortunnym, a czasem przerażającym stanem, w którym można wyraźnie zobaczyć dwa obrazy jednego obiektu. Może to występować przez pewien czas lub przez cały czas. Oba obrazy są czasami jeden na drugim, lub mogą być obok siebie; czasami jest to mieszanka.Czasami występują inne objawy, które towarzyszą podwójnemu widzeniu, które mogą być równie niepokojące dla pacjenta. Należą do nich:

  • Nudności
  • Bóle głowy
  • Słabość w oczach
  • opadające powieki.

W sporadycznych przypadkach może również wystąpić zjawisko "zeza" lub "wędrującego" oka.

Przyczyna podwójnego widzenia będzie zależała od tego, czy pochodzi ono z jednego oka, czy z obu i dlatego w przypadku jakichkolwiek przypadków podwójnego widzenia (a zwłaszcza, gdy nie doświadczyłeś go wcześniej) zawsze powinieneś złożyć wizytę u okulisty, który będzie w stanie najlepiej doradzić ci, jaka będzie najlepsza dostępna opcja leczenia.

zez

Leczenie podwójnego widzenia

Najważniejszą rzeczą, którą należy odkryć przed leczeniem podwójnego widzenia jest ustalenie, co dokładnie jest przyczyną problemu. Czasami możliwe jest, aby podwójne widzenie zostało poprawione poprzez skorygowanie przyczyny lub, jeśli nie, zarządzanie nią.

  • Czasami przyczyną podwójnego widzenia mogą być słabe mięśnie oczu i jeśli tak jest w Twoim przypadku, można to leczyć operacyjnie.
  • Stan znany jako Myasthenia gravis może być odpowiedzialny za przyczynę tego stanu i można go leczyć za pomocą specjalnych leków.
  • Niekontrolowany poziom cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą może być również czynnikiem, który można leczyć za pomocą odpowiedniej kontroli poziomu cukru i/lub insuliny (zgodnie z zaleceniami lekarza).

Niestety, czasami zdarzają się przypadki, kiedy nie można odwrócić tego niepokojącego stanu. W takim przypadku istnieją sposoby leczenia, które mogą pomóc ludziom żyć z tym schorzeniem, takie jak noszenie opaski na oczy lub specjalne okulary z soczewkami pryzmatycznymi, które pomagają zminimalizować skutki podwójnego widzenia.

Podwójne widzenie w jednym oku (Diplopia jednooczna)

Ogólnie rzecz biorąc, większość ludzi zauważa, że podwójne widzenie pojawia się tylko wtedy, gdy próbują oglądać coś obojgiem oczu, a kiedy jedno oko jest zasłonięte, podwójne widzenie wydaje się ustępować. Jednakże, podwójne widzenie może również wystąpić tylko w jednym oku, co jest znane jako "jednooczne" i jest bardziej niezwykłe.

Jeżeli podwójne widzenie występuje tylko w jednym oku, może to prowadzić okulistę inną ścieżką podczas próby ustalenia przyczyn i leczenia, ponieważ może on szukać innych warunków.

Nagłe podwójne widzenie

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jeśli nagle doświadczasz podwójnego widzenia, jest nie wpadanie w panikę. Może to być spowodowane czymś dość błahym, na przykład stresem lub po prostu zmęczeniem. Jednak może to być również oznaką poważniejszych schorzeń.

Jeśli jesteś zaniepokojony podwójnym widzeniem, zawsze powinieneś skontaktować się z lekarzem okulistą w celu uzyskania profesjonalnej porady.