26 czerwca 2022

Okulary z otworami: Dadzą radę, ale nie w samochodzie

Czy zdarzyło ci się to kiedyś?

Jesteś w domu, polerujesz srebro, kiedy dzwoni telefon.

To twój małżonek, gorączkowo dzwoniący z pokoju hotelowego poza miastem, gdzie za godzinę ma ważne spotkanie biznesowe.

On jest szalony, ponieważ zapomniał kawałek papieru, który ma hasło, które potrzebuje do swojej prezentacji. Znajduje kartkę, ale nie może znaleźć swoich okularów. Bez okularów hasło wygląda tak:

On potrzebuje tego hasła teraz, więc nie masz zbyt wiele czasu na szukanie okularów.

Nie denerwuj się! Oto mała sztuczka, która pozwoli Ci widzieć wyraźnie, nawet jeśli jesteś krótkowidzem lub dalekowidzem, albo masz astygmatyzm, a nie możesz znaleźć swoich okularów.

Zrób pięść.

Dobrze. Teraz przyłóż ją do oka.

Nie, nie uderzaj się w oko - nie jesteśmy twoim starszym bratem czy siostrą grającymi w grę "Dlaczego się bijesz?".

Wyrośliśmy już z tego. Po prostu delikatnie zamknij pięść i trzymaj ją przy oku, stroną z kciukiem bliżej twarzy. Ale nie zamykaj pięści całkowicie. Zostaw malutki otwór, przez który możesz patrzeć.

Tak, tak patrzysz przez niego, ale użyj pięści.

Lepiej, ale twoja pięść jest zbyt otwarta. Udawaj, że twoja pięść to teleskop.


Wow, masz wielką wyobraźnię! To faktycznie wygląda tak, jakbyś patrzył przez teleskop. Teraz spójrz na hasło przez mały otwór w pięści.

Kiedy patrzysz przez mały otwór w pięści, widzisz wyraźnie hasło i możesz je przeczytać swojemu małżonkowi, który teraz może być asem na spotkaniu biznesowym. Uratowałeś dzień, czyniąc zarówno ciebie, jak i twojego małżonka bardzo szczęśliwymi.

Co tu się dzieje - powiedzieliśmy, że uratowałeś dzień, uszczęśliwiając siebie i swojego małżonka. Co? Oni są? To znaczy, że tak... ? Oh. OK, może są trochę... perwersyjne.

Yow - są dziwaczne! Nie ma problemu. Nie oceniamy. Tak długo jak są szczęśliwi.

Dość o Lucy i Ricky'm. Musimy się trochę pouczyć, jak to działa. Jak można widzieć wyraźnie, gdy patrzy się przez mały otwór w pięści? I o co chodzi z tymi "okularami", które są wyposażone w małe otworki w arkuszach plastiku, gdzie normalna para okularów ma soczewki?

To są okulary otworkowe lub "stenopeiczne". Stenopeic (wymawiane "Sten-o-PEE-ic") to greckie słowo oznaczające "mały otwór".

Nie, powiedzieliśmy "mały otwór". Dorośnij, Miley. Dlaczego nie możesz zachowywać się dojrzalej, jak największy naukowiec XX wieku?

OK, nieważne.

Okulary stenotypowe lub otworkowe działają poprzez wpuszczanie do oka przez otworki tylko bardzo wąskiej wiązki światła. To zmniejsza rozmiar tego, co nazywa się "kołem rozmycia" lub bardziej sugestywnie, "kołem pomyłki".

Nie, to nie jest krąg dezorientacji. To jest sfera zamieszania. Koło zamętu odnosi się do nieostrości, której doświadczasz, jeśli Twoja gałka oczna jest zbyt długa, powodując krótkowzroczność; lub zbyt krótka, powodując dalekowzroczność; lub jeśli Twoja rogówka nie jest idealnie kulista, powodując astygmatyzm.

Kiedy gałka oczna nie jest ani za krótka, ani za długa, a rogówka ma prawidłowy, kulisty kształt, światło jest załamywane - czyli uginane - tak, że skupia się w jednym punkcie na siatkówce z tyłu oka.

Blokując całe światło w kręgu rozmycia (koło zamglenia), które nie wchodzi do otworka, okulary stenopeiczne lub otworkowe działają tak, jak działa kamera otworkowa.

Promienie świetlne znajdujące się po zewnętrznej stronie otworka, te znajdujące się w nieostrym kręgu (kręgu zamglenia), są eliminowane, naśladując sposób, w jaki oko bez wad refrakcji skupia światło na siatkówce.

Oto jak to działa w przypadku okularów stenopeicznych lub otworkowych:

Okulary stenopeiczne lub otworkowe są w porządku, aby użyć w szczypcie, jak w naszym przykładzie z Lucy i Ricky. Zapewnią one wyraźniejszy obraz niż ten, który uzyskasz, próbując widzieć bez okularów lub mrużąc oczy.

Jednak nie zapewnią one obrazu, który jest tak wyraźny jak ten, który uzyskasz dzięki soczewkom na receptę.


(Ona ma na sobie oprawę 628021.)

I to powinno być oczywiste, ale i tak to powiemy: Ponieważ te okulary wpuszczają do oka tylko maleńką część światła, nie powinny być używane w żadnej sytuacji, w której potrzebujesz pełnego pola widzenia, zwłaszcza widzenia peryferyjnego, np. podczas prowadzenia samochodu.

Ponadto, wbrew twierdzeniom niektórych producentów i użytkowników okularów otworkowych - które nie zostały poddane rygorystycznym badaniom naukowym, a zatem nie są poparte dowodami - nie wzmocnią one Twoich oczu przy wielokrotnym użyciu.

Co więcej, nie pomogą Ci nawet w nagłych przypadkach, jeśli jesteś silnie krótkowzroczny, co oznacza, że sekcja Sfery na Twojej recepcie na jedno z oczu wynosi więcej niż -6,00.

Wraz z okularami stenopeicznymi lub otworkowymi, istnieje jeszcze jeden styl okularów bez soczewek, które być może widziałeś w pewnym momencie w wykonaniu gwiazdy rapu.

Jeśli nie dostaniesz ich z soczewkami okularów przeciwsłonecznych, te okulary z listwami, które są sprzedawane jako "odcienie", po prostu mają poziome listwy idące w poprzek tego, co w okularach przeciwsłonecznych byłoby częścią soczewki w ramce w kształcie lotnika. Mogą one stanowić uroczy dodatek, jeśli jesteś uroczą osobą.

Ale nie zapewniają one ani ochrony przed promieniowaniem UV, ani nie zatrzymują światła przed okiem. Co więcej, poziome listwy przechodzące przez to, co byłoby obszarem soczewki w parze okularów na receptę, tylko podkreślają horyzontalność tego, na co patrzysz.

Hmm ... może właśnie dlatego Kanye je lubi!