5 lipca 2021

Narodowy Miesiąc Świadomości Jaskry (National Glaucoma Awareness Month)

Styczeń jest Narodowym Miesiącem Świadomości Jaskry. Czy wiesz, że jaskra jest drugą główną przyczyną ślepoty w Stanach Zjednoczonych? Jaskra jest grupą chorób oczu prowadzących do stopniowego uszkodzenia nerwu wzrokowego i charakteryzuje się utratą tkanki nerwowej, co prowadzi do utraty wzroku.

Kogo dotyka jaskra? Jaskra często dotyka ludzi powyżej 40 roku życia, ale wrodzona lub dziecięca postać jaskry może dotyczyć młodszych pacjentów. Osoby, u których w rodzinie występowała jaskra, Afroamerykanie w wieku powyżej 40 lat oraz Latynosi w wieku powyżej 60 lat są w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na jaskrę. Inne czynniki ryzyka obejmują cieńszą rogówkę, przewlekłe zapalenie oka i stosowanie leków, które zwiększają ciśnienie w oczach.

jaskra

Chociaż być może słyszałeś o jaskrze, możesz nie wiedzieć, jak szybko może ona wpłynąć i odebrać ci wzrok. Na początku może się wydawać, że jest to drobny problem. Jaskra najpierw wpływa na widzenie peryferyjne, co powoduje, że widzisz przedmioty mniej wyraźnie. Wiele osób rekompensuje to sobie mrużąc oczy lub poruszając głową, aby lepiej się skupić. Jednak jaskra może szybko przyspieszyć, powodując gwałtowne i nieodwracalne pogorszenie wzroku.

Najlepszym sposobem na wykrycie wczesnych oznak jaskry jest badanie wzroku przez okulistę. Chociaż jaskrze nie można zapobiec, można ją kontrolować, jeśli jest wcześnie zdiagnozowana i leczona.