4 czerwca 2022

Które okulary są dla Ciebie odpowiednie? Przewodnik, jak znaleźć idealną parę

Na przestrzeni lat okulary bardzo się zmieniły. Obecnie istnieje szeroka gama oprawek i soczewek, które można dopasować do swoich potrzeb. Przy tak wielu opcjach, znalezienie odpowiednich okularów może być trudne i nie wiadomo od czego zacząć. Poniżej dowiesz się wszystkiego na temat stylu oprawek i materiałów, z których są wykonane, a także rodzajów soczewek i powłok.

Rozmiar, styl i kolor oprawek

Rozmiar oprawek jest zazwyczaj pierwszą cechą, którą należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwania nowej pary okularów. Jeśli masz już obecną parę okularów lub okulary przeciwsłoneczne, które dobrze pasują, to jesteś przed konkurencją. Czytaj więcej tutaj aby poznać rozmiary oprawek Zenni dla dorosłych i dzieci, a także dowiedzieć się, jak dokładnie zmierzyć swoją oprawkę.

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę jest styl i kolor oprawek. Nie ma sztywnych reguł, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego stylu i koloru. Bez względu na to, jaką oprawkę wybierzesz, jeśli Ci się spodoba, będziesz się w niej dobrze czuć, a dobre samopoczucie zawsze wygląda świetnie. Popularne kształty to kwadratowe, w kształcie linii brwi, okrągłe, kocie oczy i bezramkowe, a odcienie takie jak czarny, przezroczysty i żółwiowy dobrze pasują do większości twarzy.

Jednym z aspektów, o którym należy pamiętać podczas zakupów nowych oprawek, jest to, jaki styl pasuje do kształtu twarzy. Jeśli nie jesteś pewna swojego kształtu twarzy, spróbuj rozwiązać nasz quizu na temat kształtu twarzy tutaj. Następnie zapoznaj się z naszym przewodnik po kształtach twarzy aby sprawdzić, jaka oprawka będzie na Tobie najlepiej pasować. Kiedy już wybierzesz rozmiar, styl i kolor swoich oprawek, możesz skorzystać z wirtualnego narzędzia do przymierzania Zenni aby zobaczyć, jak będą wyglądać na Twojej twarzy w zaciszu Twojego domu - to bardzo wygodne!

Materiały i cechy oprawek

Oprawki mogą być wykonane z wielu różnych materiałów, a każdy z nich nadaje unikalny wygląd osobie noszącej. Najczęściej spotykane kategorie to plastik, metal i materiały mieszane. Jeśli metal i/lub inne materiały, z których wykonane są oprawki, wywołują u Ciebie kontaktowe zapalenie skóry, czyli podrażnienie skóry spowodowane kontaktem z niektórymi substancjami szkodliwymi, poszukaj okularów wykonanych z materiałów hipoalergicznych.

Oprócz materiałów, z których są wykonane, istnieją różne cechy, których możesz szukać w odpowiedniej parze oprawek, takie jak dopasowanie przedłużone, dopasowanie petite i niski mostek. Jeśli lubisz bez wysiłku poprawiać okulary w domu, szukaj oprawek z zawiasami sprężynowymi i regulowanymi noskami.

Rodzaje soczewek korekcyjnych

Soczewki recepturowe występują w różnych typach, w zależności od indywidualnych potrzeb wzrokowych użytkownika.

 • Soczewkijednoogniskowe: najbardziej powszechny typ soczewek recepturowych, służący do korekcji wzroku tylko do jednej, określonej odległości.
 • Odległość: charakteryzują się pojedynczym polem widzenia lub jedną mocą recepty w całej soczewce. Mogą one korygować krótkowzroczność (miopia), dalekowzroczność (nadwzroczność) i astygmatyzm. Wiele osób używa tych soczewek do całodziennego noszenia i użytkowania.
 • Czytanie: mogą być na receptę lub dostępne bez recepty. Soczewki do czytania dostępne w aptece mają różne moce, zwane również mocamigdzie obie soczewki mają tę samą moc. Zazwyczaj można je znaleźć w przedziale od +0,75 do +4,00. Jeśli potrzebujesz okularów do czytania na receptę, możesz je otrzymać od lekarza lub nauczyć się obliczać samodzielnie.
 • Średniozaawansowane (komputerowe): mają o połowę mniejszą moc niż okulary do czytania i są dostosowane do oglądania ekranu komputera z odległości 20-40 cali. Jeśli okulista nie wypisał recepty specjalnie dla Twojej odległości roboczej od komputera, możesz dowiedzieć się jak zamówić okulary komputerowe na receptę w domu.

Soczewki wieloogniskowe

W przeciwieństwie do soczewek jednoogniskowych, dwuogniskowe i progresywne są soczewkami wieloogniskowymi, które mają więcej niż jeden punkt ostrości, np. do dali i blisko. Osoby, które mają wpisane liczby w części "ADD" w swojej recepcie na okulary, potrzebują albo soczewek dwuogniskowych, progresywnych, albo okularów do czytania. Dzieje się tak dlatego, że Twoje oczy potrzebują mocy DODATNIEJ dodanej do recepty na widzenie do dali, aby widzieć z bliska.

 • Bifokale: mają dwa pola widzenia przedzielone widoczną linią - większe pole widzenia do dali i mniejsze pole widzenia do czytania. Jeśli nie nosiłeś wcześniej okularów dwuogniskowych, może upłynąć trochę czasu, zanim przyzwyczaisz oczy do przesuwania soczewek pomiędzy częścią do dali i do czytania.
 • Standardowe soczewki progresywne: soczewki wieloogniskowe z trzema obszarami widzenia - do dali, pośrednimi i bliży. Mają bezszwową, niewidoczną konstrukcję, w której moc "progresywnie" zmienia się na całej powierzchni soczewki, z widzeniem do dali na górze i do bliży na dole. Najwyraźniejsze widzenie w soczewkach progresywnych odbywa się od góry do dołu przez środek soczewki. Podobnie jak w przypadku okularów dwuogniskowych, może upłynąć trochę czasu, zanim dostosowanie się do noszenia nowych soczewek progresywnych. W przypadku nowych użytkowników, aby przyzwyczaić się do soczewek, należy zwiększyć czas ich noszenia każdego dnia przez pierwsze 2-3 tygodnie.
 • Soczewki progresywneWorkspace: specjalistyczne soczewki progresywne przeznaczone do wykonywania czynności wymagających bliskiego kontaktu z otoczeniem w pracy lub w domu. Ponieważ soczewki progresywne Workspace nie nie zapewniają widzenia do dali, nie są zalecane do prowadzenia pojazdów. Istnieją dwa rodzaje soczewki progresywne do pracy.
  • Near-range: przeznaczone dla osób, które spędzają długie okresy czasu przy biurku lub innym miejscu pracy, oferują większy komfort i przejrzystość widzenia w odległości do 3 stóp.
  • Średniego zasięgu: przeznaczone dla osób, które potrzebują lepszego widzenia z bliska, a także wyraźniejszego widzenia całego pomieszczenia. Charakteryzują się węższym widzeniem w bliskim zasięgu i większym widzeniem w średnim zasięgu, zapewniając komfort i wyraźne widzenie w odległości 10-14 stóp.

Soczewki przeciwsłoneczne

Soczewki przeciwsłoneczne to doskonałe soczewki ogólnego przeznaczenia, które zapewniają dodatkową ochronę oczu przed słońcem. Soczewki przeciwsłoneczne są dostępne w wielu wersjach: barwione, polaryzacyjne i fotochromowe. Poniżej przedstawiamy różne rodzaje soczewek przeciwsłonecznych.

 • Przyciemniane: redukują ilość światła przechodzącego przez soczewki okularów, aby zmniejszyć obciążenie oczu. Zenni oferuje szeroką gamę odcieni i gradientów dla unikalnego spojrzenia na modę.
 • Polaryzacyjne: Doskonałe na plaże, do jazdy samochodem i do innych miejsc, gdzie występuje bezpośrednie światło słoneczne lub gdzie mogą występować ekstremalne odblaski. Posiadają filtr, który redukuje odblaski i zapewnia wyjątkowo komfortowe wrażenia podczas oglądania.
 • Fotochromowe: wygodny sposób ochrony oczu na zewnątrz przed promieniami UV i jasnym światłem bez konieczności noszenia ze sobą okularów przeciwsłonecznych. Ten specjalny rodzaj soczewek jest początkowo przezroczysty, a następnie ciemnieje pod wpływem jasnego światła słonecznego.
 • Lustro: modna powłoka, która jest wysoce refleksyjna i zmniejsza ilość światła, które przez nią przechodzi. Lustro można dostosować do własnych potrzeb dzięki szerokiej gamie wykończeń, aby stworzyć swój własny styl.

Soczewki blokujące światło niebieskie

Soczewki blokujące światło niebieskie zapewniają ochronę przed szkodliwym niebieskim światłem emitowanym przez urządzenia cyfrowe, sztuczne oświetlenie i słońce. Długotrwała ekspozycja na wysokoenergetyczne widzialne światło niebieskie (HEV) może prowadzić do zmęczenia oczu i niewyraźnego widzenia. Soczewki Zenni Blokz dostępne są w wersji Trivex (idealnej dla dzieci), fotochromowej oraz barwionej.

Materiały na soczewki

Soczewki mogą być wykonane z różnych materiałów, aby zapewnić różne cechy i funkcje. Materiały na soczewki są sklasyfikowane w rosnącej skali skali rosnącej liczby indeksów. Ogólnie rzecz biorąc, im niższy indeks, tym grubsza soczewka, co jest bardziej widoczne w przypadku wyższych recept.

 • Soczewkipodstawowe: Zenni oferuje dwie podstawowe soczewki, które są bezpłatne przy zakupie oprawek - CR-39 (1.50) i Mid Index (1.57). Soczewki CR-39 są idealne dla osób z niskimi receptami oraz dla tych, którzy noszą głównie soczewki kontaktowe.
 • Soczewkiwysokoindeksowe: cieńsze i lżejsze niż soczewki podstawowe i są zalecane dla osób z wyższymi receptami. Występują w trzech różnych indeksach: 1.61, 1.67, 1.74. Soczewki te są odpowiednio 20%, 30% i 40% cieńsze od soczewek 1.50.
 • Soczewkiodporne na uderzenia: świetne dla dzieci, bezpieczeństwa i sportu. Zenni oferuje dwie różne soczewki odporne na uderzenia. Trivex (1.53) ma doskonałą przejrzystość i jest bardzo lekki. Poliwęglan (1.59) to niedrogie soczewki odporne na uderzenia, odpowiednie do wszystkich oprawek.

Dowiedz się więcej o indeksach soczewek i materiałach w naszym Przewodniku po indeksach i materiałach.

Powłoki soczewek

Wybór odpowiednich opcji może pomóc w przedłużeniu żywotności i trwałości soczewek. Powłoki są przede wszystkim funkcjonalne, ale mają również pewne zalety kosmetyczne. Funkcje takie jak ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV i powłoka odporna na zarysowania są podstawowe i niezbędne dla każdej pary okularów wysokiej jakości.

Powłoki antyrefleksyjne pomagają zredukować uciążliwe odblaski od źródeł światła, takich jak słońce lub reflektory nadjeżdżających samochodów, a także redukują odbicia na soczewkach, dzięki czemu wyglądają one wyraźnie i wyraziście. W poniższej tabeli znajdują się informacje na temat poziomów powłok antyrefleksyjnych Zenni.


Okulary do zastosowań specjalnych

Oprócz oprawek do użytku codziennego, istnieją również oprawki funkcjonalne, zaprojektowane w celu ochrony oczu podczas wykonywania określonych czynności. Te różne rodzaje oprawek są przydatne w różnych dziedzinach, od sportu po zawody wymagające okularów ochronnych.

Okulary ochronne są specjalnie zaprojektowane, aby chronić oczy przed urazami spowodowanymi uderzeniami, wysoką temperaturą, chemikaliami i promieniowaniem. Są one zgodne z normą ANSI Z87.1 i posiadają aprobatę OSHA. ANSI to skrót od American National Standards Institute, który ustala normy dla okularów, aby można je było uznać za bezpieczne do noszenia przez konsumentów. Okulary ochronne mogą być na receptę lub bez recepty, w zależności od Twoich potrzeb wzrokowych, ale niezależnie od tego zapewnią najwyższą ochronę oczu. Dowiedz się więcej tutaj na temat specjalistycznych okularów ochronnych.

Gogle sportowe zostały stworzone do uprawiania sportów o dużej intensywności uderzeń. Gogle sportowe przetestowane przez ASTM (American Society for Testing and Materials) zostały poddane rygorystycznym testom, aby uzyskać certyfikat potwierdzający ich bezpieczeństwo podczas uprawiania różnych dyscyplin. Gogle sportowe przetestowane pod kątem ASTM powinny być wyposażone w soczewki odporne na uderzenia, takie jak poliwęglan lub Trivex, które mogą być wykonane na receptę lub bez recepty.

Teraz, gdy jesteś już przygotowany do zakupu następnej pary okularów, odwiedź stronę Zenni aby rozpocząć zakupy!