25 marca 2023

Jaka jest różnica między progresywnymi a bifokami?

Czasami soczewki progresywne i dwuogniskowe są mylone z byciem tym samym. Mówiąc wprost - nie są. Pomyłka ta pojawia się prawdopodobnie dlatego, że obie te soczewki są raczej soczewkami wieloogniskowymi niż jednoogniskowymi. Najłatwiej odróżnić je od siebie w ten sposób, że soczewki progresywne nie mają zauważalnej linii, podczas gdy bifokalne mają (zazwyczaj)Soczewki dwuogniskowe

Soczewki dwuogniskowe dla okularów są tak nazwane, ponieważ mają dwie charakterystyczne sekcje. Te dwa punkty ogniskowe korygują odpowiednio widzenie z odległości i z bliska. Różne obszary są wyraźnie zauważalne po podniesieniu okularów i spojrzeniu na soczewki.

Niektóre bifokale mają tę linię podziału prosto w poprzek, podczas gdy w innych typach soczewek bifokalnych, kształt półksiężyca jest częścią dolnej części soczewek okularowych. Tak więc, w przeciwieństwie do soczewek jednoogniskowych, w których występuje tylko jeden rodzaj korekcji wzroku w każdej soczewce, w soczewkach dwuogniskowych zawsze występują dwa rodzaje, co pozwala im korygować zarówno problemy związane z widzeniem bliskim, jak i dalekim.

Na pierwszy rzut oka, progresywne mogą wydawać się okularami jednoogniskowymi, ponieważ nie mają widocznej linii podziału lub jakiegokolwiek kształtu zauważalnego w soczewkach. Progresywne mają środkowy obszar, często nazywany sekcją pośrednią, który jest niewidoczny, ale działa jako przejście między dwoma częściami korygującymi wzrok dla dalekowzroczności i krótkowzroczności.

Które rozwiązanie jest lepsze?

To, czy lepszym wyborem do korekcji wzroku będą bifokale czy progresywne, zależy od tego, jakie są Państwa problemy ze wzrokiem i co zaleci Państwu optometrysta. Soczewki progresywne bez linii są często przepisywane osobom z prezbiopią. Prezbiopia oznacza po prostu zmniejszenie zdolności oka do skupiania się, spowodowane starzeniem się. Tak, jak wszystko inne wydaje się pogarszać wraz z wiekiem, soczewki naszych oczu nie są inne. Tracimy białka w naszych soczewkach, co powoduje, że są one twardsze i mniej elastyczne. Ta utrata elastyczności skutkuje mniejszą zdolnością skupiającą naszych oczu, dlatego tak wiele osób po 40 roku życia zaczyna zauważać nieostre widzenie i musi trzymać listę zakupów lub poranną gazetę bliżej niż zwykle, aby móc ją przeczytać.Bifokale mogą być lepszym wyborem dla osób, które mają problemy z widzeniem obiektów zarówno z daleka, jak i z bliska. Może to wymagać trochę przyzwyczajenia, ponieważ górny i dolny obszar korekcji wzroku są tak różne. Progresywne oferują tak płynne przejście między tymi dwoma polami, aby zapewnić oczom bardziej stopniową zmianę przy przechodzeniu z widzenia z odległości do widzenia z bliska lub odwrotnie. Twój okulista może doradzić Ci, czy lepszym wyborem dla Ciebie będą okulary progresywne czy bifokalne. Nie powinieneś po prostu zdecydować się na bezliniowe progresywne bez zasięgnięcia porady optometrysty, chociaż może to być kuszące. Dla tych, którzy ich potrzebują, mocno podzielone sekcje bifokali mogą zrobić przyjemną różnicę w codziennym życiu. W niektórych przypadkach okulary do czytania mogą być alternatywą dla soczewek progresywnych lub bifokali. Ponownie, zawsze najlepiej jest omówić swoje opcje korekcji wzroku z optomestrist. Gdy to jednak nastąpi, mogą Państwo samodzielnie dokonać zakupów fantastycznych nowych oprawek! W końcu to jest właśnie ta zabawna część.