31 marca 2023

Halloween


O ile nie żyjesz pod kamieniem, lub desperacko potrzebujesz sprawdzić swoje oczy, prawdopodobnie zauważyłeś znaki, że Halloween szybko się zbliża. Pracownicy sklepów już od dłuższego czasu ładują nawy ze słodyczami do worków z "zabawnymi" smakołykami, podczas gdy "Wielka dynia, Charlie Brown" pojawia się w różnych sieciach telewizyjnych. W miarę jak dni stają się krótsze, a powietrze bardziej rześkie, przygotowujemy się na święto strasznych lampionów Jack 'O Lantern, bobbing dla aplikacji, cydr i przebranych trick-or-treaters pukających do naszych drzwi.

Historia

Początki Halloween są nieco niejasne, biorąc pod uwagę jego czas, który zwykle zbiega się z dawnym celtyckim świętem Samhain. Samhain świętował koniec lata z ogniskami i ucztami, a ludzie przygotowywali swoje rodziny i zwierzęta na zimowe miesiące. Halloween zbiega się również z chrześcijańskim Dniem Zadusznym 1 listopada. Oba święta kładły nacisk na zmarłych, modląc się za ich dusze lub zapewniając powitanie zmarłym, którzy mogli powrócić, aby odwiedzić swoje stare domy. Ma to jednak sens, że Halloween będzie wiązało się z tradycjami i legendami z obu świąt.

Obchody w Stanach Zjednoczonych

Najwcześniejsi osadnicy purytańscy w Stanach Zjednoczonych sprzeciwiali się obchodzeniu Halloween, więc dopiero w XIX wieku, kiedy nastąpił wzrost imigracji irlandzkiej, święto to stało się popularne. W rzeczywistości, obchody Halloween w Stanach Zjednoczonych są tak ważne, że niektórzy wytrawni sprzedawcy otwierają "Sklepy Halloween" w pustych witrynach każdego września. Sklepy te zaopatrują się w kostiumy, słodycze i dekoracje na przyjęcia/uroczystości.

Pomimo uporczywych (i nieprawdziwych) pogłosek o skażonych cukierkach, wiele dzieci uczestniczy w "trick or treating", przebierając się w kostiumy i odwiedzając domy w swoim sąsiedztwie, aby poprosić o cukierki. Zarówno dorośli jak i dzieci lubią rzeźbić dynie i uczestniczyć w przyjęciach kostiumowych.

Świętuj Halloween z Zenni

Oprócz wykorzystania naszych wspaniałych okularów przeciwsłonecznych do stworzenia wyglądu ulubionego celebryty, superbohatera lub postaci, możesz również sprawdzić nasze świąteczne oprawki do okularów. Noszenie tematycznych oprawek to świetny sposób na wczucie się w ducha święta, nawet jeśli Twój pracodawca nie zgadza się na noszenie kostiumów do pracy.