24 kwietnia 2023

Czy powinieneś nosić niebieskie soczewki?

Jeśli pracujesz na komputerze, używasz smartfona, oglądasz telewizję lub po prostu wychodzisz na słońce, jesteś narażony na niebieskie światło o wysokiej energii w zakresie widzialnym (HEV). Zbyt duża ekspozycja na niebieskie światło została powiązana ze zmęczeniem oczu, zakłóceniami snu i suchością oczu. Dlatego też obecnie coraz więcej osób nosi soczewki blokujące niebieskie światło, takie jak Zenni Blokzaby chronić swoje oczy przed tymi potencjalnie szkodliwymi promieniami.

Co to jest HEV Blue Light?

Niebieskie światło HEV jest częścią spektrum światła widzialnego. W ciągu dnia, naturalne niebieskie światło słoneczne pomaga nam się obudzić i reguluje nasz rytm okołodobowy, czyli "zegar organizmu". W pomieszczeniach, niebieskie światło jest emitowane przez urządzenia cyfrowe, takie jak komputery lub ekrany smartfonów, a także sztuczne źródła światła, takie jak LED i lampy fluorescencyjne.

Ciemna strona niebieskiego światła

Najczęstsze skutki zbyt dużej ekspozycji na niebieskie światło to zmęczenie oczu, suchość oczu, niewyraźne widzenie i bóle głowy. Ostatnie badania skupiły się jednak na negatywnym wpływie niebieskiego światła na rytm okołodobowy i wykazały, że np. oglądanie telewizji lub korzystanie z tabletu przed snem może powodować niepokój i zakłócenia cyklu snu. W skrajnych przypadkach badania wykazały, że zbyt duża ekspozycja na niebieskie światło, nawet to pochodzące ze słońca, może prowadzić do zwiększonego ryzyka uszkodzenia oczu.

Dzieci są szczególnie narażone, ponieważ ich oczy nie wykształciły jeszcze naturalnych mechanizmów obronnych przed promieniowaniem UV i niebieskim światłem HEV. Obecnie 97 procent amerykańskich dzieci poniżej czwartego roku życia korzysta z urządzeń mobilnych, a nastolatki spędzają średnio 6,5 godziny dziennie przy ekranach.

Okulary do komputera a niebieskie blokery

Okulary do komputera i blue blockery odnoszą się do okularów, które blokują niebieskie światło. Okulary do komputera były pierwotnie przeznaczone dla osób, które korzystają z komputerów przez wiele godzin, takich jak gracze. Te specjalistyczne okulary mają zazwyczaj żółte soczewki, które filtrują niebieskie światło HEV. Podczas gdy okulary komputerowe są świetne do ochrony oczu, nie są one tak dobre do codziennego noszenia, ponieważ żółty odcień zniekształca kolory.

Teraz, gdy urządzenia cyfrowe są tak powszechne w naszym życiu, nasza ekspozycja na niebieskie światło wzrosła dramatycznie i wykracza poza biurko czy konsolę. Blokz od Zenni Optical to praktycznie przezroczyste soczewki, które blokują niebieskie światło HEV i zapewniają maksymalną ochronę UV przy minimalnym zniekształceniu kolorów. Blokz są wykonane z polimeru blokującego niebieskie światło, który jest bezpośrednio wbudowany w materiał soczewki. Polimer ten absorbuje niebieskie światło, zapobiegając jego przenikaniu przez soczewkę do oka.

Decyzja, czy potrzebujesz niebieskich blokerów

Nawet jeśli nasz organizm potrzebuje pewnej ilości niebieskiego światła słonecznego, aby regulować nasz rytm okołodobowy, nadal musimy być ostrożni przed nadmierną ekspozycją. Jeśli doświadczasz takich objawów jak zmęczenie oczu, niewyraźne widzenie lub bóle głowy podczas korzystania z komputera lub oglądania telewizji przez wiele godzin, może to być związane z niebieskim światłem. Należy omówić z okulistą noszenie blokerów niebieskiego światła. Zenni oferuje Blokz Sunglass Tint oraz Blokz Photochromic które chronią oczy przed niebieskim światłem na zewnątrz.

Teraz, kiedy dzieci korzystają z coraz większej ilości urządzeń cyfrowych w domu i w szkole, ważne jest, aby chronić ich oczy w jak największym stopniu. Jeśli Twoje dzieci spędzają dużo czasu na ekranie tabletów, smartfonów lub gier wideo, powinieneś rozważyć również dla nich niebieskie blokery. Blokz Trivex firmy Zenniktóre zapewniają najlepszą odporność na uderzenia i technologię blokowania światła niebieskiego, to idealne soczewki dla aktywnych dzieci.

Dowiedz się więcej tutaj o wszystkich opcjach Blokz Zenni, które blokują szkodliwe niebieskie światło.