3 maja 2023

Czy potrzebuję okularów? Zwróć uwagę na te oznaki


Czy twoja twarz znajduje się w odległości kilku centymetrów od ekranu komputera? Czy mrużysz oczy, aby lepiej widzieć? Czy masz problemy z czytaniem znaków drogowych podczas jazdy samochodem? Jeśli odpowiedziałeś "tak" na którekolwiek z tych pytań, są duże szanse, że potrzebujesz okularów.

Zasadniczo dobrze jest udać się do okulisty, jeśli zauważysz jakąkolwiek zmianę w swoim widzeniu. Aby jednak ułatwić podjęcie decyzji, poniżej umieściliśmy listę najczęstszych oznak, że potrzebujesz okularów.

Czerwone flagi dla Twojego wzroku

Trudno jest zobaczyć rzeczy znajdujące się w dużej odległości
Jeśli musisz siedzieć blisko telewizora, aby go zobaczyć, lub masz problemy z czytaniem znaków ulicznych, są szanse, że potrzebujesz okularów. Dodatkowo, jeśli zauważasz, że przyjaciele widzą wyraźnie odległe obiekty, które Ty omijasz, to również jest to czerwona flaga.

Nadwyrężenie lub zmęczenie oczu, które występuje po dłuższym czasie
Jeśli zauważysz, że mrużysz oczy podczas długiej podróży lub po zbyt długim czasie z oczami przyklejonymi do smartfona, być może nadszedł czas, aby zobaczyć się z okulistą. Choć niewygodne, zmęczenie oczu nie prowadzi w rzeczywistości do długotrwałego uszkodzenia wzroku, ale może wskazywać, że potrzebujesz okularów, aby złagodzić część stresu związanego z oczami.

Częste bóle głowy
Bóle głowy spowodowane nadmiernym wysiłkiem oczu, zwłaszcza w wyniku wpatrywania się w ekran komputera lub skupiania się na jednym obiekcie przez dłuższy czas, są częstym problemem. Jeśli powtarzają się bóle głowy, połączone z mrużeniem i zmęczeniem oczu, może to być czas na okulary.

Powtarzające się doświadczenia zniekształconego lub podwójnego widzenia
Widzenie podwójne lub zauważanie cieni wokół przedmiotów i tekstu może oznaczać problemy z mięśniami oczu i ich funkcjonowaniem. Może to być również objaw astygmatyzmu, który powoduje, że przedmioty wydają się zniekształcone, prawie tak, jakbyś patrzył w lustro domu uciech.

Trudności z widzeniem w nocy lub problemy z adaptacją z ciemnych do jasnych obszarów
Są to również kluczowe wskaźniki, że nadszedł czas, aby umówić się na wizytę u okulisty. Częstym objawem jest widzenie aureoli świetlnych wokół reflektorów lub żarówek. Zmniejszone widzenie nocne może być sygnałem, że jesteś krótkowidzem lub masz astygmatyzm, lub możesz mieć problemy z kontrastem. Te objawy mogą być również związane z zaćmą lub innymi efektami starzenia się.

Twoi rodzice używają okularów lub kontaktów
Genetyka to kolejny czynnik decydujący o tym, czy będziesz potrzebował okularów. Słaby wzrok zdecydowanie może być dziedziczny. Na przykład dziecko, którego rodzic ma krótkowzroczność, jest o wiele bardziej narażone na to, że samo będzie miało krótkowzroczność.

Najczęstsze problemy z oczami

Krótkowzroczność
Krótkowzroczność, znana również jako krótkowzroczność, jest stanem, który powoduje, że odległe obiekty wydają się niewyraźne. Jeśli rogówka lub gałka oczna jest zbyt długa, oko nie może prawidłowo skupić światła, co powoduje nieostrość odległych obiektów . Myopia jest zwykle przekazywane przez pokolenia i może rozwijać się szybko lub stopniowo w czasie.

Dalekowzroczność
Nadwzroczność, lub dalekowzroczność, jest gdy osoba może łatwo zobaczyć odległe obiekty, ale ma trudności z koncentracją na rzeczach. Osoba dalekowzroczna zazwyczaj mruży oczy lub odczuwa zmęczenie oczu podczas czytania, pisania lub korzystania z komputera przez dłuższy czas.

Astygmatyzm
Astygmatyzm to stan, który jest bardziej powszechny niż się ludziom wydaje. . Posiadanie astygmatyzmu zasadniczo oznacza, że kształt oka nie jest idealnie okrągły. Może to powodować, że światło wpada do oka i ugina się nierównomiernie, przez co przedmioty znajdujące się w oddali i w pobliżu wydają się faliste, skośne lub nieostre.

Prezbiopia
Prezbiopia jest podobna do nadwzroczności pod względem wpływu na widzenie przedmiotów z bliska; zazwyczaj jest wynikiem starzenia się i występuje u osób powyżej 40 roku życia. Osoby cierpiące na prezbiopię mogą potrzebować trzymać materiały do czytania na wysokości ramienia lub dalej, aby wyraźnie widzieć słowa.

Potrzeba regularnych badań okulistycznych

W przypadku jakichkolwiek ogólnych zmian w widzeniu należy jak najszybciej udać się do optometrysty lub okulisty. Kluczem do korekcji wzroku są regularne badania i działania profilaktyczne.

Nie masz swojego okulisty? Łatwo go znaleźć. Oprócz chodzenia do lokalnej kliniki okulistycznej, możesz:

  • Przeszukać internet - większość klinik ma strony internetowe, które opisują ich usługi, a niektóre pozwolą Ci nawet zarezerwować wizytę.
  • Sprawdzić, czy w sieci są dostawcy objęci Twoim ubezpieczeniem od chorób wzroku.
  • Zadzwonić na lokalny uniwersytet lub do szpitala, aby zlokalizować dostawcę.
  • Zlokalizuj pobliską szkołę optometrii, która zazwyczaj zapewnia badania oczu po rozsądnych kosztach dla społeczeństwa.

Aby określić, czy potrzebujesz optometrysty, czy też potrzebujesz opthamologist, sprawdź nasz post Ask the Optician. Jeśli chcesz wiedzieć, czego się spodziewać po egzaminie okulistycznym, odpowiadamy tutaj na pytania dotyczące wszystkiego, od dylatacji do uzyskania recepty przed wyjściem. Na koniec sprawdź ten post, aby dowiedzieć się więcej o tym, czy Twoje dziecko potrzebuje okularów.

Kiedy Twój specjalista zakończy kompleksowe badanie i wystawi pisemną receptę na okulary, sprawdź ogromny wybór stylowych i niedrogich oprawek Zenni. Im szybciej zdiagnozujesz swój wzrok, tym szybciej Zenni pomoże Ci wyglądać dobrze i widzieć wyraźniej.