21 maja 2021

Co się dzieje, gdy piasek dostaje się do oczu?

W jednej chwili cieszysz się spokojnym dniem na plaży, a potem nagle podnosi się podmuch wiatru i twoje oczy zaczynają boleć i niekontrolowanie łzawić. Do twoich oczu dostał się piasek. Jest to nieprzyjemne i może potencjalnie uszkodzić delikatne tkanki oczu. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, co się dzieje, gdy dostaniesz piasek do oczu i co powinieneś zrobić, aby go usunąć bez uszkodzeń.

Co robić

Jak tylko poczujesz, że piasek dostał się do oka, przepłucz oko solą fizjologiczną, jeśli jest dostępna, lub wodą. Jeśli to możliwe, wyjmij soczewki kontaktowe. Nie trzeć oka, gdyż może to spowodować jego uszkodzenie. Nie należy również próbować usuwać piasku palcami lub narzędziami, ponieważ może to spowodować otarcie i zwiększyć ryzyko infekcji.

Co robić, jeśli problemy nie ustępują?

Nawet jeśli oczy będą próbowały wypłukać piasek poprzez obfite łzawienie, a Ty możesz próbować nawadniać oko, nadal może dojść do zadrapań. Kiedy tak się dzieje, nazywa się to otarciem rogówki. Rogówka jest przezroczystą tkanką, która chroni źrenicę i tęczówkę oraz pomaga oczom ustawić ostrość widzenia. Następujące objawy są oznaką tego stanu:

  • Ból oka, szczególnie podczas otwierania i zamykania powieki
  • Uczucie obecności obcej cząstki w oku
  • Nadwrażliwość na światło
  • Niewyraźne widzenie
  • Zaczerwienienie
  • Nadmierne łzawienie

Jak leczyć otarcie rogówki

plaża

Jeśli podejrzewasz otarcie, udaj się do okulisty tak szybko, jak to możliwe. On lub ona obejrzy rogówkę i powieki pod jasnym światłem i w powiększeniu, a następnie wprowadzi do oka barwnik, który ujawni wszelkie zadrapania. Lekarz prawdopodobnie zastosuje miejscowe krople antybiotykowe, aby zapobiec infekcji i/lub poda leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Podczas gdy dostanie się piasku do oka nie jest plażowym piknikiem, rzadko powoduje trwałe uszkodzenie oka i większość ludzi dochodzi do siebie po drobnych zadrapaniach rogówki w ciągu jednego do trzech dni. Ważne jest jednak zachowanie ostrożności, ponieważ głębsze zadrapania spowodowane pocieraniem oczu mogą powodować długotrwałe problemy. Najlepszym lekarstwem jest zawsze zapobieganie, a dobra para okularów w wietrzny dzień na plaży może być wszystkim, czego potrzebujesz, aby utrzymać piasek z dala od oczu.

Aby przeczytać więcej, przejdź na: http://arturbramora.pl/